SMT-Κινητικότητα φοιτητών για τοποθέτηση

Δικαίωμα συμμετοχής στο πρόγραμμα πρακτικής άσκησης ERASMUS+Traineeship έχουν όλοι οι εγγεγραμμένοι φοιτητές του ΤΕ.ΠΑ.Κ, πλήρης φοίτησης σε προπτυχιακό, μεταπτυχιακό, και διδακτορικό επίπεδο καθώς και όσοι εκπονούν διδακτορική διατριβή.

ΠΡΟΣΟΧΗ ! Διευκρινίζεται ότι αιτήσεις από φοιτητές που συμμετείχαν ήδη σε περιόδους τοποθέτησης ή σπουδών θα λαμβάνονται υπόψη, μόνο αφού ικανοποιηθούν όσοι δεν έχουν μετακινηθεί με το πρόγραμμα πιο πριν.

Επιπλέον ο κάθε ενδιαφερόμενος/η θα πρέπει να έχει υπόψη του ότι συμμετοχή του / της σε προηγούμενη τοποθέτηση ή περίοδο σπουδών κάτω από το πρόγραμμα Erasmus θα αφαιρείται από τη μέγιστη διάρκεια τοποθέτησης που είναι 12 μήνες.

ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ:

Ελάχιστη και μέγιστη διάρκεια Τοποθέτησης : 2 μήνες
Καμία τοποθέτηση δεν θα μπορεί να πραγματοποιηθεί ή να ολοκληρωθεί μετά την 30η Σεπτεμβρίου.

Αναγνώριση Περιόδου Τοποθέτησης –Erasmus Traineeship Period

H περίοδος τοποθέτησης αναγνωρίζεται στο έντυπο Europass Mobility Document . ΔΕΙΓΜΑ

ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗ

Aφορά μηναίο επίδομα και το εισιτήριο (βάσει της χιλιομετρικής απόστασης από τη χώρα διαμονής Κύπρος-Λεμεσός, προς τον προορισμό).

Το ποσό της μηνιαίας  υποτροφίας, θα εξαρτάται από τη χώρα προορισμού.

Τονίζουμε ότι η υποτροφία είναι συμπληρωματική και στοχεύει στο να καλύψει τις πρόσθετες δαπάνες που προκύπτουν εξ αιτίας της μετακίνησης και όχι όλο το κόστος της τοποθέτησης.

Μηνιαίο Επίδομα:

-Για χώρες που βρίσκονται κάτω από το Group 1:

Denmark, Ireland, France, Italy, Austria, Finland, Sweden, United Kingdom, Liechtenstein, Norway-750 EUR μηνιαία

-Για χώρες που βρίσκονται κάτω από το Group2:

Belgium, Czech Republic, Germany, Greece, Spain, Croatia, Luxembourg, Netherlands, Portugal, Slovenia, Iceland, Turkey-700 EUR μηνιαία
-Για χώρες που βρίσκονται κάτω από το Group3:

Bulgaria, Estonia, Latvia, Lithuania, Hungary, Malta, Poland, Romania, Slovakia, Former Yugoslav Republic of Macedonia-650 EUR μηνιαία

Ταξιδιωτικά Έξοδα :

Θα δίνεται χρηματική βοήθεια σύμφωνα με τις πιο κάτω χιλιομετρικές αποστάσεις στα ταξιδιωτικά έξοδα- αφού προσκομιστούν τα απαραίτητα έντυπα ( εισιτήριο και απόδειξη πληρωμής εισιτηρίου) και μόνο σε όσους φοιτητές θα έχει εγκριθεί η συμμετοχή.
Για το λόγο αυτό οι φοιτητές, παρακαλούνται να μην προβαίνουν σε αγορά εισιτηρίων προτού γίνουν αποδεκτοί για συμμετοχή από το Γραφείο Κινητικότητας Erasmus/ και το τμήμα τους.

Αποστάσεις σε Km:
Between 100 and 499 KM: 180 EUR
Between 500 and 1999 KM: 275 EUR
Between 2000 and 2999 KM: 360 EUR
Between 3000 and 3999 KM: 530 EUR
Between 4000 and 7999 KM: 820 EUR
8000 KMor more: 1100 EUR
Διευκρινίζεται ότι οι χιλιομετρικές αποστάσεις θα υπολογίζονται σύμφωνα με τον

Υπολογιστή της Ευρωπαϊκής Επιτροπής

To Γραφείο Κινητικότητας αποστέλλει εντολή στις Οικονομικές Υπηρεσίες για πληρωμή της 1ης δόση της χρηματοδότησης, 70%,  με την άφιξη του φοιτητή στον Οργανισμό Υποδοχής και την κοινοποίηση  εκ μέρους του φοιτητή του boarding pass και του υπογραμμένου έντυπου άφιξης.

Η πληρωμή της 1ης δόσης  μεταφέρεται στους προσωπικούς λογαριασμούς των φοιτητών τους οποίους κοινοποιούν πριν την αναχώρηση τους, στο Γραφείο Κινητικότητας ( τα τραπεζικά έξοδα τα επιβαρύνεται ο φοιτητής). Σε περίπτωση που ο λογαριασμός του φοιτητή είναι εκτός Κύπρου τότε θα χρεώνεται ο φοιτητής τα τραπεζικά έξοδα. Η δεύτερη δόση, 30%,  μεταφέρεται μετά την επιστροφή του φοιτητή, και την προσκόμιση ΟΛΩΝ των εντύπων επιστροφής.

ΑΚΑΔΗΜΑΙΚΗ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ

O οργανισμός αποστολής, οφείλει να παρέχει πλήρη αναγνώριση για την περίοδο πρακτικής άσκησης στο εξωτερικό, κατά προτίμηση μέσω του Ευρωπαϊκού Συστήματος Μεταφοράς και Συσσώρευσης Πιστωτικών Μονάδων ECTS. Η αναγνώριση θα βασίζεται στη συμφωνία πρακτικής άσκησης που εγκρίνεται από όλα τα μέλη πριν την έναρξη της περιόδου κινητικότητας, Traineeship Agreement for Placements.
Στην περίπτωση περιόδου πρακτικής άσκησης που δεν εντάσσεται στο πρόγραμμα σπουδών του φοιτητή, το ίδρυμα αποστολής θα παρέχει αναγνώριση τουλάχιστον καταγράφοντας την περίοδο αυτή στο Παράρτημα Διπλώματος παράγραφος 6.1 ή, εάν αυτό δεν είναι δυνατόν, στην αναλυτική βαθμολογία του φοιτητή.
Για περιόδους πρακτικής άσκησης που εντάσσονται στο πρόγραμμα Σπουδών και δεν παρέχεται απαλλαγή εκ μέρους του τμήματος, θα παρέχεται αναγνώριση στο έντυπο Diploma Supplement.
Διευκρινίζεται ότι η αναγνώριση της περιόδου και στο έντυπο EUROPASS είναι απαραίτητη για όλους τους συμμετέχοντες, ιδιαίτερα για τους διδακτορικούς φοιτητές που δεν λαμβάνουν Παράρτημα Διπλώματος.

Χρήσιμα έντυπα: