Διαδικασία Συμμετοχής και Υποβολής Ενδιαφέροντος για τοποθέτηση

Δικαίωμα συμμετοχής στο πρόγραμμα πρακτικής άσκησης ERASMUS+Traineeship έχουν όλοι οι εγγεγραμμένοι φοιτητές του ΤΕ.ΠΑ.Κ, πλήρης φοίτησης σε προπτυχιακό, μεταπτυχιακό, και διδακτορικό επίπεδο καθώς και όσοι εκπονούν διδακτορική διατριβή.

ΠΡΟΣΟΧΗ ! Διευκρινίζεται ότι αιτήσεις από φοιτητές που συμμετείχαν ήδη σε περιόδους τοποθέτησης ή σπουδών θα λαμβάνονται υπόψη, μόνο αφού ικανοποιηθούν όσοι δεν έχουν μετακινηθεί με το πρόγραμμα πιο πριν.

Επιπλέον ο κάθε ενδιαφερόμενος/η θα πρέπει να έχει υπόψη του ότι συμμετοχή του / της σε προηγούμενη τοποθέτηση ή περίοδο σπουδών κάτω από το πρόγραμμα Erasmus θα αφαιρείται από τη μέγιστη διάρκεια τοποθέτησης που είναι 12 μήνες.

ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ:

Ελάχιστη και μέγιστη διάρκεια Τοποθέτησης : 2 μήνες
Καμία τοποθέτηση δεν θα μπορεί να πραγματοποιηθεί ή να ολοκληρωθεί μετά την 30η Σεπτεμβρίου.

Αναγνώριση Περιόδου Τοποθέτησης –Erasmus Traineeship Period

H περίοδος τοποθέτησης αναγνωρίζεται στο έντυπο Europass Mobility Document . ΔΕΙΓΜΑ

Χρήσιμα έντυπα:

Training Agreement for Traineeships